Sposobem na zaoszczędzenie przestrzeni, jej otwarcie oraz nietuzinkowe udekorowanie wnętrza jest antresola, czyli półpiętro. Mimo że za jej pomocą niemożliwe jest stworzenie osobnej kondygnacji, to da się wyznaczyć naturalne granice poszczególnych pomieszczeń, rezygnując przy tym ze stawiania ścianek działowych. Dzięki niej można zagospodarować przestrzeń parteru, w taki sposób, aby maksymalnie wykorzystać nawet najmniejsze pomieszczenie i stworzyć w nim oryginalny i funkcjonalny projekt nowoczesnego miejsca, o szerokim spektrum zagospodarowania. Antresole są najczęściej metalowe, stalowe.

Wysokość wnętrza, a antresola

Powszechnie przyjęło się, że pomieszczenie, w którym można zamontować antresole, powinno mieć minimum 2,7 m. Dzięki temu nie zostanie wizualnie obciążone. Biorąc pod uwagę typ oraz przeznaczenie antresoli wyróżnia się trzy podstawowe wysokości mieszkań:

  • wysokie,

  • średniowysokie,

  • niskie.

Mimo pewnych ograniczeń, w każdym z nich możliwy jest montaż dodatkowego półpiętra. Jego wygląd zależy nie tylko od przestronności mieszkania czy loftu, ale także od funkcjonalności oraz kreatywności projektanta.

Typy wejść

Ze względu na możliwości, jakie oferuje przestrzeń oraz na dostępny budżet i pomysłowość, istnieją różne typy wejść na antresolę, m.in.:

  • tradycyjne schody jednobiegowe – dedykowane do przestronnych pomieszczeń,

  • tzw. kacze schody – oszczędzające przestrzeń przez konieczność poruszania się po nich naprzemiennie lewą i prawą nogą,

  • schody kręcone – stanowiące pewnego rodzaju dekorację mieszkania,

  • drabina – będąca najprostszym rozwiązaniem, najbardziej oszczędzającym przestrzeń,

  • zabudowa złożona ze stopni-schowków – pełniąca także rolę szafek.

Zalety oraz zastosowanie

W dzisiejszych czasach antresole metalowe zyskują na popularności. Wynika to przede wszystkim z pełnionych przez nie funkcji oraz z pomysłowego zagospodarowania wolnej przestrzeni w mieszkaniu czy domu. Najbardziej powszechne jest ich wykorzystanie jako miejsc służących do spania, pracy oraz przechowywania różnych przedmiotów. Mogą służyć także jako pewnego rodzaju szafa na kurtki i buty bądź na kartony i artykuły RTV. Innym zastosowaniem jest stworzenie w nich niewielkiego, ale za to nowoczesnego placu zabaw dla dzieci, mającego np. zamontowaną huśtawkę czy ściankę wspinaczkową dla miłośników przygód. Wielbicielom ekstrawagancji z pewnością przypadnie do gustu ich dekoracyjne zastosowanie, o niezwykłych możliwościach aranżacyjnych.

Materiał i cena

Współcześnie antresole wykonywane są głównie z lekkich, ale wytrzymałych metali, tj. stal oraz aluminium. Konstrukcje stalowe są najczęściej wybieraną opcją. Ich minimalistyczny charakter świetnie komponuje się w nowoczesnych, industrialnych wnętrzach. Wykończenie innym rodzajem tworzywa, np. drewnem lub szkłem sprawia, że otrzymany efekt jest niezwykle aranżacyjny.
Ze względu na zastosowane materiały użyte do budowy, wielkość, funkcjonalność oraz rodzaj wejścia ceny wahają się od kilkuset złotych przy samodzielnej realizacji, do nawet kilku tysięcy, przy wykonywaniu na zamówienie wcześniej ustalonego projektu.