Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia domu są balustrady – zewnętrzne oraz wewnętrzne. Do wykonania tych pierwszych potrzebne są materiały odporne na działanie czynników pogodowych. Ich głównym zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa osobom korzystającym ze schodów bądź przebywającym na wysokości. Oprócz wymienionej funkcji pełnią także rolę dekoracyjną oraz osłonową. Jako że są cały czas eksponowane, powinny pasować do całości. Odpowiedni dobór stylów ma decydujący wpływ na wystrój budynku, jego reprezentatywność oraz estetykę. Wybór balustrady musi zostać dokładnie przemyślany i podjęty już na wczesnym etapie procesu budowlanego. Niektóre z dostępnych modeli uniemożliwiają chociażby przypadkowe zrzucenie jakichkolwiek przedmiotów z wysokości.

Wymarzona balustrada balkonowa vs prawo budowlane

Wybór balustrady balkonowej nie jest prosty, ze względu na liczbę dostępnych modeli, ale także ze względu na wytyczne, określone przez prawo budowlane. Wymogi narzucone z góry zazwyczaj opisują wysokość całej konstrukcji oraz wielkość prześwitów. Te mogą się różnić między sobą w zależności od przeznaczenia i rodzaju budynku. Główną zasadą panującą w kodeksie jest zapewnienie bezpieczeństwa użytkownikom. Zgodnie z tym założeniem balustrada, zarówno balkonowa, jak i schodowa, musi być na tyle wysoka, aby uniemożliwić wypadnięcie przez nią. Wytyczne dla budynków wielorodzinnych zakładają, że prześwit nie może przekroczyć 12 cm, natomiast w nieruchomościach użyteczności publicznej, limit ten jest zwiększony do 20 cm. Zgodnie z obowiązującym prawem budowlanym, balustrady w domach jednorodzinnych powinny mieć minimum 0,9 m wysokości, natomiast w biurowcach – co najmniej 1,1 m.

Ponadto funkcjonuje ustawa, mówiąca o tym, że w miejscach ogólnodostępnych, balustrady powinny uniemożliwiać dzieciom wspinanie się po nich i zsuwanie po poręczy. Natomiast osoby niepełnosprawne muszą mieć dodatkowe poręcze – solidnie umocowane do ścian, np. przy pochylni.

Wzory balustrad balkonowych

Zabezpieczenie balkonowe w postaci balustrady powinno podkreślać styl, w jakim został zaprojektowany budynek. Tylko stawiając na spójną stylistykę elementu można wyróżnić go na tle całej budowli. Dzięki przemyślanemu wyborowi balustrada – zewnętrzna, jak i wewnętrzna może stać się detalem architektonicznym, który będzie przyciągał uwagę gości. Należy jednak pamiętać, że cena jest w głównej mierze uzależniona od materiału oraz wzoru.

Szklane

Lekkość konstrukcji oraz jej transparentność to jedne z największych zalet szklanych balustrad, które wyglądają perfekcyjnie w nowoczesnych wnętrzach. Mogą przyjmować różne kształty oraz barwy, co wpływa bezpośrednio nie tylko na ich atrakcyjność, lecz także na cenę. Wbrew pozorom mają bardzo dużą odporność mechaniczną.

Stalowe

Wybór stalowych balustrad balkonowych jest ogromny. Wynika to między innymi z wielu wariantów cenowych. Tańsze modele wykonane są ze zwykłej stali, natomiast droższe z nierdzewnej, odpornej na wilgoć, nasłonecznienie oraz uszkodzenia mechaniczne. Balustrady balkonowe stalowe mogą przyjmować zarówno proste formy, jak i te, bardziej abstrakcyjne i wyrafinowane.