Istnieją biura, w których wytwarzana jest pozytywna energia, motywująca do działania. Są to zazwyczaj te nowoczesne, kompleksowo wyposażone. Mimo licznych ograniczeń i restrykcji wiele z nich cieszy się renomą, za sprawą aranżacji wnętrza. Wybór odpowiednich mebli oraz dodatków w znaczący sposób wpływa nie tylko na ich funkcjonalność, ale również na komfort i zadowolenie pracowników. Połączenie ergonomii ze stylem sprawia, że biuro staje się podziwianą przez innych wizytówką firmy.
Wyposażenie biura – fundamenty
Na kompleksowe wyposażenie biur składają się podstawowe meble oraz dodatki, służące jak najlepszemu zaaranżowaniu przestrzeni pracowniczej. Do fundamentów, czyli najistotniejszych elementów zalicza się przede wszystkim biurka, bądź stoły oraz fotele i krzesła. Zarówno jedne, jak i drugie zawsze powinny zostać dopasowane do charakteru wnętrza. Obecnie, najczęściej spotyka się dwa rodzaje zagospodarowania wolnego miejsca. Są to:
-
przestrzeń typu open space – tzw. otwarte biuro, w którym każdy z pracowników ma swój własny boks,
-
tradycyjne mniejsze lokale pracownicze.
Mimo różnych podejść do branży pracowniczej niezależnie od wybranej opcji niezbędnym elementem wyposażenia jest komfortowe biurko. Jego wykonanie powinno zostać powierzone zaufanym producentom, korzystającym z wysokiej jakości materiałów. Świetną inwestycją, zapewniającą niezwykły komfort użytkowania jest wybór takich, które mają dużą liczbę szuflad oraz regulowany blat.
Drugą istotną kwestią są fotele biurowe i krzesła. Powinny być wygodne, z szeroką gamą regulacji m.in. siedzenia, oparcia oraz podłokietników. Dzięki wyżej wymienionym czynnikom stanowią optymalne podparcie dla ciała, niepowodujące bólu po kilku godzinach w tej samej pozycji.
Istotne detale w kompleksowym wyposażeniu przestrzeni biurowej
Na szczególną uwagę w wielu, dobrze zaprojektowanych biurach, zasługują miejsca przeznaczone między innymi do przechowywania dokumentacji. Są to zwykle różne modele regałów, szaf, ruchomych szafek stawianych pod biurka oraz stołów, mające dodatkowe szafki. Kompozycja meblowa złożona z wyżej wymienionych elementów pozwala na zachowanie porządku przy niewielkim nakładzie pracy. Ponadto w niektórych kompleksowo wyposażonych biurach znajdują się komfortowe sofy oraz fotele, na których można odpocząć w trakcie przerwy. Powinny być one na tyle wygodne, aby pracownik, siadając na nie, mógł się w pełni zrelaksować. Produktami niezwykle istotnymi, lecz często pomijanymi są dodatki w postaci zegarów naściennych, nowoczesnych obrazów oraz odpowiedniego oświetlenia.
Pożądane materiały oraz lubiane kolory
Wybór podstawowego i dodatkowego wyposażenia biur powinno obejmować nie tylko decyzję odnośnie do samych modeli, ale też tą, dotyczącą użytych do ich wykonania materiałów oraz dopasowanych do wnętrza kolorów. Głównym tworzywem stosowanym do produkcji mebli ze względu na swoją trwałość oraz łatwość w utrzymaniu w czystości są wysokogatunkowe płyty, zazwyczaj wykończone laminatem. Ich konstrukcje mogą być uzupełniane o elementy drewniane oraz metalowe.
W przypadku barwy najczęstszym wyborem są naturalne, jasne odcienie, które w połączeniu z bielą, beżem czy szarością powiększają optycznie małe pomieszczenia i wywołują spokój. Jednak najnowsze biura często odbiegają od tej reguły, stawiając na niestandardowe połączenia kolorów i elementy kontrastowe.