Urządzanie i wyposażenie od zera sali restauracyjnej jest nie lada wyzwaniem. Często liczba niezbędnych sprzętów i mebli barowych, zamawianych na wymiar jest większa niż w przewidywaniach. Istotny problem dla wielu osób w dalszym ciągu stanowią obowiązujące przepisy prawne, gdyż ich zapis wydaje się na pierwszy rzut oka dosyć skomplikowany. Podstawą podczas przeprowadzania generalnego remontu bądź projektowania lokalu od stanu surowego jest stosowanie się do wytycznych narzuconych przez Sanepid. Według nich każdy obiekt gastronomiczny powinien mieć zarówno zaplecze techniczne, jak i socjalne. Musi istnieć również podział wynikający z obróbki produktów. Do niektórych z nich potrzebna jest przygotowalnia wstępna, do innych magazyn spożywczy lub podręczny, natomiast do pozostałych pomieszczenie do obróbki z osobnymi stanowiskami, przeznaczonymi na zajmowanie się produktami tj.: warzywa, mięso, ryby, jaja, potrawy mączne. Jednak mimo wszystko najważniejszymi miejscami są:

  • kuchnia główna,

  • zmywalnia,

  • pomieszczenie dla kelnerów, nazywane często rozdzielnią kelnerską,

  • toalety,

  • bar,

  • sala konsumpcyjna dla gości.

Dedykowane rozwiązania dla różnych rodzajów lokali gastronomicznych

W przypadku urządzania lokali gastronomicznych należy wziąć pod uwagę ich rodzaj. To od niego w dużej mierze zależy wyposażenie sali restauracyjnej oraz dobór mebli.

Restauracje

W przypadku restauracji istotne jest zadbanie o różnego rodzaju stoły, krzesła, stoliki kawowe, bary, meble (tapicerowane, drewniane, laminowane) oraz elementy dekoracyjne, np. oświetlenie. Ma być przytulnie i atrakcyjnie wizualnie.

Puby i bary

Natomiast biorąc pod uwagę puby, najważniejszą funkcję pełnią zabudowy, dekoracje oraz meble barowe, często zamawiane na wymiar. Podstawą w wyposażaniu tego typu pomieszczenia powinna być intuicyjność ulokowania produktów podczas przygotowywania drinków oraz możliwie bliskie umiejscowienie od lady klientów.

Kawiarnie

Natomiast kawiarnia rządzi się swoimi, jeszcze innymi prawami. Potrzebna jest w niej przede wszystkim zabudowa lad wydawczych, barów i urządzeń gastronomicznych oraz tzw. pomocniki i stanowiska kasjerskie.

Bistro

Główna zasada podczas wyposażania bistra podkreśla najważniejsze cechy odpowiednio umeblowanego lokalu tego typu. Są to: kierowanie się ergonomią, wydajnością pracy personelu, a także optymalizacją czasu obsługi potencjalnych klientów. W związku z tym podstawę stanowią lady wydawcze, bary, stoły oraz krzesła.

Projekt oraz koszty wyposażenia sali restauracyjnej

Punkt początkowy stanowi przygotowanie oferty wyposażenia sali restauracyjnej, zgodnie z wcześniej przygotowaną przez klienta dokumentacją. W kolejnym kroku zawiera się umowę, a następnie projektuje wszystkie niezbędne elementy. Podczas planowania produkcji bardzo ważne jest wykonanie mebli na wymiar. Tylko dzięki zachowaniu odpowiednich proporcji, będą one w stanie właściwie spełnić swoją funkcję. Ostatnią kwestię stanowi dostawa, montaż zamówionych produktów, a także końcowe rozliczenie klienta z usługodawcą. Poniesione koszty w dużej mierze zależą od wyboru materiałów przez właściciela nieruchomości, ich ilości oraz jakości.